Badania ginekologiczne – czy w trakcie okresu można je realizować?
Dla większości kobiet wizyta u ginekologa jest dość stresującym doświadczeniem, dlatego takie wizyty minimalizowałoby się w miarę możliwości do zera. Niestety aż tak nie da się tego zorganizować i tego typu wizyty są koniecznością, ponieważ to właśnie regularne badania są bardzo ważne, by ewentualnie dało się w miarę możliwości jak najwcześniej wyłapać choroby, które potencjalnie mogą być dla kobiety nawet śmiertelnym zagrożeniem. Skoro więc wizyty u ginekologa są koniecznością i nie da się ich usunąć z codziennego życia, warto je organizować w taki sposób, by rzeczywiście zminimalizować dyskomfort jaki wiąże się z tego typu badaniami. Jak sobie z tym poradzić i jak organizować wizyty u ginekologa? O tym właśnie postaramy się nieco więcej powiedzieć zwracając uwagę na najważniejsze kwestie jakie wiążą się z tego typu badaniami.
Badania u ginekologa – jaki będzie najlepszy moment na ich wykonanie?
Pewnie jest wiele kobiet, które powiedzą, że tak naprawdę nie ma dogodnego momentu na wykonanie badań ginekologicznych i każda wizyta u takiego specjalisty jest trudna dla kobiety. Jednak pod kątem budowy ciała kobiety, funkcjonowania hormonów i psychiki są pewne dni, w których wizyta u ginekologa może okazać się nieco bardziej komfortowa niż w innym okresie w trakcie trwania cyklu. Mianowicie specjaliści zgodnie podkreślają, że najlepszych okres na wykonanie badan ginekologicznych to 10 dni po zakończeniu menstruacji. Mamy kilka powodów, dla których w tym okresie wizyta u ginekologa będzie najlepszą decyzją. Przede wszystkim chodzi o odczucia kobiety z tym związane. Będzie ona po okresie napięcia przed miesiączką, w trakcie którego można mówić o wyraźnym poddenerwowaniu oraz już po okresie krwawienia. Dodatkowo w grę wchodzi również to, że nie rozpoczną się jeszcze dolegliwości związane z jajeczkowaniem. To również dni, w których piersi nie są nabrzmiałe i obolałe, dlatego przeprowadzenie badania jest zdecydowanie łatwiejsze. W tym okresie bez obaw o zafałszowanie wyniku przeprowadzić można wszystkie badania ginekologicznie łącznie z badaniem pozwalającym na wykonanie cytologii.
Od strony lekarza oczywiście termin wykonywania badań nie ma aż takiego znaczenia, aczkolwiek nie da się zaprzeczyć, że właśnie ten okres również będzie odpowiedni, nie będzie problemu z realizacja badań niezależnie od tego jaki będzie ich zakres. Na pewno dla lekarza jeśli chodzi o możliwość przeprowadzenia badań to ten okres będzie tak jak zostało to już wspomniane najlepszy do wykonywania badań piersi, ponieważ fakt, że nie będą one nabrzmiałe znacząco ułatwi prowadzenie takiego badania.
Wizyta u ginekologa w trakcie trwania okresu?
Trudno powiedzieć, który czas w trakcie cyklu jest dla kobiety najmniej przyjemny. Pewnie cześć powie, że okres napięcia przed miesiączką, gdy wszystko powoduje zdenerwowanie. Jednak wydaje się, że większość kobiet nadal uważa, że najtrudniejsze dni przychodzą w czasie krwawienia, gdy jednak codzienność jest trudna, trzeba szczególnie dbać o higienę, kontrolować organizm, by nie doszło do problematycznego poplamienia ubrań w tych dniach. Dlatego wiele kobiet nie jest w stanie wyobrazić sobie wizyty u ginekologa w trakcie menstruacji. Czy jednak taka wizyta w ogóle jest możliwa w tych dniach? Czy można wtedy przeprowadzić badania ginekologiczne, czy istnieją w związku z tym jakieś ograniczenia?
Przede wszystkim od strony medyczne nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o termin badania ginekologicznego. Dlatego właśnie wizyty u ginekologa teoretycznie w okresie menstruacji są możliwe i można je realizować dokonując badan ginekologicznych. Jedyne ograniczenie jakie będzie z tym związane to niemożność dokonania wymazu celem dokonania badan cytologicznych. Poza tym wszystkie inne badania będzie można wykonywać. Jednak to wyłącznie teoria, do której trzeba również dołączyć pytanie o to jak badania w praktyce będą wyglądać i czy rzeczywiście realizowanie tego typu badań ma wtedy sens.
Podstawowa sprawa to dyskomfort, jaki w tych dniach może odczuwać kobieta. Jeśli do tego dojść mają również badania ginekologiczne, na pewno nie będzie to przyjemnym. Dlatego ginekolodzy zachęcają do tego, by wizyty w trakcie krwawienia ograniczyć jedynie do wizyt koniecznych. Natomiast jeśli są to jedynie wizyty z badaniami kontrolnymi to tak naprawdę warto je planować już po zakończeniu krwawienia albo jeśli nie da się go przewidzieć ze względu na zaburzenia w cyklach to po prostu taką wizytę przełożyć.
Oczywiście ostateczna decyzja należy do pacjentki jak będzie organizować swoje wizyty w przychodni ginekologicznej, ale ze względów praktycznych i dla własnego komfortu i zaplanowanie na czas do 10 dni po krwawieniu wydaje się być najlepszą, najbardziej rozsądną opcją. Chodzi o to, by dać lekarzowi szansę na kompletne przeprowadzenie badań jak i też samemu w trakcie tych badań czuć się w miarę możliwości jak najbardziej komfortowo, bez obaw o dolegliwości bólowe, które mogą się pojawić np. w tych dniach, gdy ciało kobiety jest najbardziej wrażliwe i przeprowadzenie badań będzie kłopotliwe.