Medical Tourism in Poland

innowacyjna gospodarka efrr

Turystyka medyczna

Ceny zabiegów chirurgicznych w Polsce, według różnych danych są od 2 do 4 razy niższe niż w krajach „starej” UE. Dla przykładu, cena zabiegu powiększania biustu w Polsce zaczyna się już od 8 tys. zł, podczas gdy w Belgii jest niemal dwukrotnie wyższa. Średnia cena implantu w Polsce to 750 funtów, podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest to 2 tys. funtów. Korekta nosa w Polsce kosztuje od 3 tys. zł, a ceny w belgijskich klinikach zaczynają od 1875 euro (7,2 tys. zł). Kilka razy drożej jest też w także w innych krajach Europy Zachodniej. Jak widać, różnice w cenach, choć zabiegi wykonują tak samo wykwalifikowani fachowcy, są bardzo duże!

Turystyka medyczna to prężnie rozwijająca się, na granicy medycyny i turystyki, gałąź światowej gospodarki. Rynek ten w 2004 roku wart był 40 mld dol. Według danych przygotowanych przez Grail Research, LLC w 2012 roku jego wartość ma wzrosnąć do 100 mld dol. W poszukiwaniu rzetelnej usługi medycznej za rozsądną cenę, mieszkańcy podróżują do sąsiednich krajów. Dla przykładu mieszkańcy USA udają do krajów Ameryki Południowej, z kolei zamożni mieszkańcy Europy Zachodniej coraz częściej decydują się na leczenie w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, na Cyprze czy w Turcji.

Skłania ich ku temu wysoka jakość usług świadczonych w tych krajach, niska cena (nawet doliczając cenę lotu i zakwaterowania), wzrost cen usług medycznych i estetycznych w rodzimych krajach, a także długi czas oczekiwania na niektóre procedury. Turystyka medyczna staje się coraz popularniejsza w Polsce. Na tyle, że Izba Gospodarcza Turystyki Medycznej (IGTM) złożyła w Ministerstwie Gospodarki wniosek z propozycją, aby uznać turystykę medyczną jako specjalność eksportową polskiej gospodarki! Prognozy dotyczące tej branży są niezwykle optymistyczne, Polskę w celu skorzystania z usług medycznych w trakcie wyjazdu turystycznego w 2010 roku odwiedziło aż 300 tys. osób! Najczęściej na wyjazd wypoczynkowy połączony ze skorzystaniem z usług medycznych w Polsce decydują się mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Irlandii ( w tym polonia), Belgii Niemiec, Norwegii, Szwecji i Danii.

Polskie ośrodki świadczą szeroki wachlarz specjalistycznych usług: od podstawowych zabiegów medycyny estetycznej na twarz, przez usługi dentystyczne i okulistyczne po skomplikowane zabiegi chirurgii plastycznej. W Polsce, z powodzeniem można też skorzystać z usług klinik zajmujących się leczeniem niepłodności czy otyłości.