Medical Tourism in Poland

innowacyjna gospodarka efrr

Informacje Praktyczne

Polska to kraj w Europie Środkowo – Wschodniej, w którym mieszka ok. 38 mln ludzi. Jest jednym z największych państw Europy Wschodniej, porównywalnym pod względem obszaru z Włochami lub Niemcami. Od 2003 roku jest częścią Unii Europejskiej. Polska to kraj chętnie odwiedzany przez turystów i zajmuje 14. miejsce na liście najchętniej odwiedzanych państw na świecie. Podczas podróży po Polsce nie można pominąć Krakowa, Warszawy, Gdańska, Częstochowy, Auschwitz, czy też Tatr.

Przekraczanie Granic
Od końca 2007 roku Polska należy do Układu Schengen. Obecnie strefa Schengen obejmuje państwa: Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Finlandia, Szwecja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Islandia i Norwegia.  W związku z przystąpieniem Polski do strefy Schengen, obywatele państw zrzeszonych mogą w pełni swobodnie podróżować po obszarze Schengen. 

Waluta
Polską walutą jest złoty (zł, PLN). Jeden złoty dzieli się na 100 groszy (1 zł = 100 gr). W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 gr oraz 1, 2, 5 zł. W Polsce nie ma problemów z wymianą obcej waluty na złotówki. Wymiany walut można dokonać w licznych kantorach lub bankach. Punkty wymiany walut zlokalizowane są zazwyczaj w centrach miast, w okolicach dworców kolejowych i autobusowych, na lotniskach, nawet w niektórych hotelach.

Noclegi
Polska posiada bardzo dobrą i szeroką bazę hoteli i kwater. Ich standard różni się w zależności od ceny. W Polsce można spotkać zarówno sieciowe hotele o wysokim standardzie, jak Hilton Garden Inn, L’andels jak i niezależne hotele czy hostele. Polska to kraj często odwiedzany przez turystów dlatego personel hoteli czy hosteli jest przygotowany na obsługę w językach obcych, najczęściej w angielskim, rzadziej w niemieckim, francuskim czy hiszpańskim.

Przylot
Do Polski można dostać się drogą lotniczą. Lotniska, we wszystkich największych miastach tj. Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Poznań obsługują połączenia międzynarodowe. Do Polski latają wszyscy najważniejsi przewoźnicy tzw. tanich linii lotniczych, jak Wizz Air, Ryanair czy EasyJet.
 
Niepełnosprawni
Polska stara się być krajem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych, dlatego coraz częściej infrastruktura, zwłaszcza w dużych miastach dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Na parkingach w centrach miast, galeriach handlowych czy na osiedlach znajdziemy  specjalnie wyznaczone miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Klinki posiadające takie udogodnienia zostały oznaczone na stronie. W razie wypadku, urazu, porodu, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia należy wezwać pogotowie ratunkowe lub zgłosić się bezpośrednio do szpitala, w szczególności na szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Transport medyczny jest w takich przypadkach nieodpłatny. W szpitalu należy okazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub certyfikat zastępczy. Telefon na pogotowie ratunkowe: z telefonów stacjonarnych 999, z telefonów komórkowych 112.