Medical Tourism in Poland

innowacyjna gospodarka efrr

S.A.F.E.R Przeszczep Włosów (Łysina czołowa)

Rezerwuj

Specialized Aesthetic Medicine Clinic Warsaw, Warszawa

Dowiedz się więcej o ośrodku »

Klinika Ambroziak jako pierwsza w Polsce oferuje dla Państwa zabieg przeszczepu włosów przy użyciu rewolucyjnego urządzenia S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation). Urządzenie automatyzuje przeszczepy włosów typu pojedynczych zespołów mieszkowych. Zaletą tej technologii jest to, że wyeliminowuje ryzyko uszkodzenia graftów. W ramach zabiegu ostrze wnika w głąb skóry jedynie na głębokość 1 mm, a cała struktura włosa wyciągana jest przez podciśnienie. Tym samym niwelowane jest praktycznie do zera ryzyko mechanicznych uszkodzeń cebulki włosa oraz cebulek sąsiadujących.
W drugiej fazie zabiegu podczas wszczepiania graftów wykorzystywane są pneumatyczne głowice, które "wstrzeliwują" grafty w wykonane mikronacięcia w skórze. Proces pobierania mieszków włosowych wykonywany jest z większą dokładnością niż w przypadku innych zabiegów. Przeszczep włosów z wykorzystaniem S.A.F.E.R. jest najbardziej korzystną metodą dla pacjenta z powodu najmniejszej inwazyjności, o wiele krótszego w porównaniu z innymi metodami czasu rekonwalescencji, z najmniejszą liczbą komplikacji, bez pozostawienia widocznych blizn. (fot.)
 
Przy pomocy S.A.F.E.R. lekarz pobiera najlepsze mieszki włosowe zostawiając małe punktowe ranki, które goją się bez śladów. Technologia ta pozwala na wykorzystanie innych miejsc niż skóra głowy na pobranie mieszków włosowych np.: z brody, klatki piersiowej, ramion, nóg. Rozszerza to znacznie możliwości transplantacji włosów. S.A.F.E.R. jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mieli wcześniej przeszczep wykonywany metodą STRIP czy FUE. Przeszczepy wykonane metodą S.A.F.E.R. goją się szybciej, z mniejszym dyskomfortem. Po tygodniu pacjent ma możliwość noszenia krótkiej fryzury, bez obawy widocznych blizn. Funkcje techniczne urządzenia pozwalają lekarzowi wykonującemu zabieg skupić się na celach estetycznych.
Zabieg umożliwia przeniesienie włosów z obszaru dawczego, które są genetycznie zaprogramowane do przejścia pełnej liczby cyklów wzrostu, przy czym ryzyko odrzucenia jest zerowe.
 
WSKAZANIA
- łysienie androgenowe u mężczyzn
- łysienie androgenowe u kobiet
- łysienie pourazowe
- łysienie po oparzeniach
- łysienie po napromienianiu
- łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry - po ich wyleczeniu
- blizny pooperacyjne
- uzupełnienie zabiegów rekonstrukcyjnych skóry owłosionej głowy
- ubytki owłosienia w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody
- ubytki owłosienia okolicy łonowej
- rekonstrukcja owłosienia klatki piersiowej
 
OPIS ZABIEGU
O możliwości przeprowadzenia zabiegu decydują wskazania i przeciwwskazania, a także przesądza ilość, jakość  i gęstość przeznaczonych do przeszczepu włosów. Na proces leczenia składają się wielokrotnie dwie lub trzy operacje. Ilość zabiegów zależy od powierzchni leczonego obszaru, ilości i wielkości użytych graftów i od indywidualnej charakterystyki pacjenta.
 
PRZED ZABIEGIEM
7-10 dni przed zabiegiem pacjent powinien wykonać kilka niezbędnych badań laboratoryjnych:
1/ morfologia krwi
2/ układ krzepnięcia
3/ poziom glukozy we krwi na czczo
4/ badanie ogólne moczu
5/ Hbs Antygen
6/ Hcv Antygen
7/ HIV
Wyniki należy dostarczyć na adres e-mail kliniki oraz zabrać ze sobą podczas zabiegu.
Jeżeli pacjent pali papierosy zaleca się unikanie palenia przynajmniej 24 godz. przed operacją. Proszę unikać alkoholu na 3 dni przed zabiegiem.
 
Unikać przyjmowania aspiryny i leków przeciw zapalnych - 10 dni przed operacją.
Odstawienie preparatów z minoksidilem - do 3 tygodni przed zabiegiem. 7 dni przed zabiegiem odstawiamy preparaty multiwitaminowe i witaminy B i E, które mogą nasilać krwawienie w czasie zabiegu.
 
W DNIU ZABIEGU:
Proszę umyć głowę szamponem, nie nakładając lakieru, żelu czy odżywki.
Rano proszę zjeść lekkostrawny posiłek, zażyć leki przyjmowane codziennie np: na choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę, astmę. Proszę nie zapomnieć zabrać ze sobą wyników badań laboratoryjnych. Proszę ubrać koszulkę na szeleczkach i zabrać ze sobą lekkie nakrycie głowy. Przed zabiegiem okolica z której lekarz pobierze cebulki włosowe będzie ogolona do długości 1mm. Pacjent ubrany będzie w sterylny fartuch.
Zabieg trwa 4-8 godzin w zależności od ilości przeszczepianych włosów.
Operacja jest praktycznie bezbolesna dzięki stosowanemu miejscowemu znieczuleniu nasiękowemu. W trakcie zabiegu pacjent ma możliwość zmiany pozycji ciała, czy krótkich przerw. Przed i po zabiegu lekarz wykonuje dokumentację fotograficzną.
Operacja jest bezpieczna, wszystkie narzędzia są sterylizowane lub jednorazowego użycia jak w praktyce szpitalnej.
 
PO OPERACJI
Pacjent wychodzi do domu bez opatrunku, może nałożyć luźne nakrycie głowy.
Wskazany kilku godzinny odpoczynek.
Nie należy pić alkoholu, czy kawy, palić tytoniu.
Jeżeli występują dolegliwości bólowe można przyjmować leki np.: paracetamol, pyralgina.
Można stosować chłodne okłady co 2 godz. na kilka minut.
Kilka dni po zabiegu w czasie snu głowa powinna być uniesiona pod kątem 45o.
Do trzech dni po zabiegu pacjent może odczuwać lekkie swędzenie operowanych okolic.
Uczucie drętwienia może być odczuwalne od kilku dni do kilku tygodni.
Następnego dnia po operacji można umyć głowę pod prysznicem używając przez 5-10 min ciepłej bieżącej wody nie dotykając miejsc operowanych. Nie należy używać ręcznika czy suszarki. W ten sposób myjemy głowę przez 4-5 dni od zabiegu.
Możliwy obrzęk czoła pojawiający się u niektórych pacjentów może potrwać od 2-4 dni. W razie nasilenia obrzęku należy skontaktować się z lekarzem.
Należy unikać wyczerpującego wysiłku do drugiego tygodnia, kąpieli w basenie przez 3 tygodnie, ekspozycji słonecznej, czy solarium do 6 tygodni. Po 3 tygodniach można użyć blokerów przeciwsłonecznych.
W ciągu 1-3 dni przeszczepione cebulki są zakorzeniane.
Po 5 dniach można zacząć używać szamponu dla dzieci i lekko trzeć okolice operowane. Strupki odpadają w ciągu 7-14 dni od operacji. Proszę się nie obawiać, że przeszczepione cebulki wypadną ze strupkami. Tak długo dopóki miejsca przeszczepu nie krwawią cebulki włosowe pozostają na swoim miejscu. Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć do 3 miesięcy i wypadają. Jest to efekt szoku pooperacyjnego jaki przeszedł mieszek włosowy, który przechodzi wtedy w fazę uśpienia trwającą 10-14 tygodni. Po tym okresie włosy zaczynają rosnąć na stałe. Pełny wzrost włosów po zabiegu może trwać do roku. 
W czasie wczesnej fazy wzrostu może wystąpić niewielki stan zapalny dookoła pojedynczych przeszczepów spowodowany wrastaniem nowych włosów pod naskórek w postaci maleńkich pęcherzyków zapalnych. Ustępuje on po zastosowaniu okładów z ciepłych kompresów. Blizny w okolicy biorczej są minimalnie widoczne już po 2 tygodniach, a na dodatek zakrywają je rosnące włosy ogolone do zabiegu. Zalecana jest fototerapia LED wspomagające wzrost przeszczepionych cebulek włosowych i przyspieszająca gojenie. Prawidłowo przeszczepione mieszki włosowe będą produkowały włosy do końca życia.
Po około 2 tygodniach wymagana jest kontrolna konsultacja lekarska.
Jednak gdy wypadnie następna część "starych" włosów wrażliwych na androgeny konieczne jest powtórzenie zabiegu.
 
PRZECIWWSKAZANIA:
- zaawansowana cukrzyca
- nieuregulowane ciśnienie krwi
- choroby zapalne skóry głowy
- łysienie plackowate
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- uczulenie na środki miejscowo znieczulające
- bardzo młode osoby przedwcześnie dotknięte łysieniem androgenowym
- przebyty zawał serca
- wyniszczenie organizmu
 
SKUTKI UBOCZNE:
- obrzęk okolicy czołowej (może pojawić się u niewielu pacjentów zwłaszcza jeśli linia czoła jest nisko umiejscowiona)
- wypadanie własnych włosów po zabiegu (zjawisko może się pojawić 3-4 miesiące po operacji)
- miejscowe infekcje
- zapalenie mieszków włosowych
- uczucie zdrętwienia okolicy biorczej ustępujące po kilku tygodniach
- nierówny i opóźniony wzrost przeszczepionych włosów
- dyskoloryzacja przeszczepów
- bliznowacenie

Ilość transplantów: 300 - 1000 - w zależności od wielkości łysiny


Warszawa


Dowiedz się więcej o ośrodku »