Medical Tourism in Poland

innowacyjna gospodarka efrr

Abdominoplastyka z odsysaniem tłuszczu

Rezerwuj

Chirurgia Estetyczna Warszawa, Warszawa

Dowiedz się więcej o ośrodku »

Idea zabiegu plastyki powłok brzucha (abdominoplastyka)

Chirurgia powłok brzucha , jest zabiegiem mającym na  celu zredukowanie do minimum problemu obwisłego brzucha. Operacja polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej ze środkowej oraz dolnej części brzucha. Dosyć często w trakcie zabiegu naciąga się jednocześnie osłabione mięśnie ściany brzucha.

Zabieg ten można połączyć z liposukcją w celu zapewnienia poprawy konturu i wysmuklenia bocznych partii, ale różni się jednak od niej. Zabieg plastyki powłok brzucha obejmuje usunięcie zarówno tkanki tłuszczowej, jak i nadmiaru skóry, podczas gdy liposukcja rozwiązuje przede wszystkim problem złogów tłuszczu, zlokalizowanych w określonych obszarach. 

Miniabdominoplastyka może być przeprowadzona u pacjentów, u których nadmiar tkanki tłuszczowej jest zlokalizowany jedynie w dolnej części brzucha. Pozostawia zazwyczaj mniejsze blizny i wiąże się z krótszym czasem trwania zabiegu oraz okresu rekonwalescencji.

Optymalnym  kandydatem jest osoba z dużą ilością tkanki tłuszczowej lub luźną skórą brzucha, która nie uzyskała poprawy wyglądu pomimo stosowania  ćwiczeń i diety. Istotne  jest aby pacjenci  byli w stosunkowo dobrej kondycji, byli zdrowi fizycznie oraz zrównoważeni emocjonalnie. Istotne jest też, aby mieli realistyczne oczekiwania w stosunku do tego, co może zaoferować zabieg. Operacja plastyki powłok brzucha jest szczególnie skuteczna u pacjentek  po przebytych ciążach lub u osób ze znacznym ubytkiem wagi ciała, a także u chorych z osłabionymi mięśniami brzucha lub starszych osób z obniżoną elastycznością skóry. Pacjentki planujące ciążę powinny wstrzymać się  z operacją. Dotyczy to również osób planujących odchudzanie się.

Operacja  plastyki powłok brzucha potrafi z powodzeniem poprawić wygląd brzucha oraz, jak wiele zabiegów estetycznych, może podnieść samoocenę. Ten zabieg powinien  skutecznie usunąć rozstępy z dolnej partii brzucha, nie zawsze radzi sobie ze wszystkimi . Ponadto plastyka powłok brzucha może nie zlikwidować wszystkich fałdów skórnych lub nie zredukje obecności „sadełka’ na wysokości okolicy krzyżowej. Może również pozostawić sporą bliznę rozciągającą się pomiędzy kośćmi miednicy, tuż powyżej okolicy łonowej co jest charakterystyczne dla tego typu operacji.

Przebieg operacji plastyki powłok brzucha - abdominoplastyka

Technika operacyjna, rodzaj procedury oraz indywidualne cechy osobnicze pacjenta decydują o  ilości czasu niezbędnego do  wykonania zabiegu plastyki powłok brzucha. Całkowity czas zabiegu  plastyki powłok brzucha wynosi od dwóch do pięciu godzin. Mini- lub częściowa plastyka powłok brzucha wymaga dużo mniej czasu, bo zaledwie dwóch godzin.  Powszechnie stosuje się znieczulenie ogólne, rzadziej miejscowe.

Tradycyjna plastyka  powłok brzusznych, polega na poprowadzeniu  cięcia pomiędzy kośćmi miednicy tuż powyżej okolicy łonowej. Drugie cięcie jest zazwyczaj wykonywane wokół pępka i może zostać połączone z cięciem poniżej, układając się w kształt przypominający odwróconą do góry nogami literę „T”. Gdy cięcia zostaną wykonane, wówczas chirurg oddziela skórę od ściany brzucha. Biegnące pionowo mięśnie ściany brzucha zostają zwykle naciągnięte, a nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej usunięty. Wycina się nowy otwór na ponowne umieszczenie pępka, a potem zamyka cięcia przez założenie szwów.  Zazwyczaj na cięcia zakładane są opatrunki i czasowo w miejscach cięć mogą zostać włożone dreny, by zbierać wszelki nadmiar płynu co jest stanem normalnym w tego typu operacjach. Zabiegi częściowej lub miniabdominoplastyki wykorzystują tę samą ogólną technikę, jednak ze znacznie krótszymi cięciami i często bez drugiego cięcia wokół pępka.

Rekonwalescencja i postępowanie po operacji plastyki powłok brzucha.

Czasami zabiegi plastyki powłok brzucha przeprowadzane są w trybie ambulatoryjnym, inne zaś wymagają pobytu na oddziale. Powrót do domu może nastąpić w ciągu kilku godzin lub kilku dni po zabiegu. Po operacji brzuch jest obrzęknięty i można odczuwać pewien dyskomfort. W ciągu kilku pierwszych dni po powrocie do domu będzie Państwu potrzebna pomoc i opieka. W okresie kilku-kilkunastu dni od wykonania zabiegu może utrzymywać się zasinienie i będziemy odczuwać dyskomfort co jest normalnym objawem w tego typu procedurze. Pacjent po zabiegu otrzymuje leki niezbędne do właściwej rekonwalescencji. 

W przypadku użycia drenów zazwyczaj usuwa się je w ciągu czterech do siedmiu dni po zabiegu,  szwy zdejmuje się zwykle w przeciągu siedmiu do dziesięciu dni. Przez okres do dwóch tygodni mogą znaleźć zastosowanie plastry typu steri-strips, które pomogą utrzymać brzegi rany blisko siebie, a ubranie uciskowe należy nosić przez okres do ośmiu tygodni. 

Po zabiegu należy zacząć się poruszać tak szybko, jak to tylko możliwe lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Ma to na celu przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia oraz zredukować ryzyko formowania się zakrzepów w kończynach dolnych. Początkowo stanie w pozycji wyprostowanej oraz siadanie mogą być utrudnione. Po kilku dniach  można zacząć korzystać z prysznica ale kąpieli należy unikać przez co najmniej dwa tygodnie.

Pacjenci wracają do zdrowia w różny sposób i w innym czasie ale większość chorych stara się  podjąć pracę  w ciągu dwóch do czterech tygodni od dnia operacji. W okresie do ośmiu tygodni  należy powstrzymać się od wykonywania ciężkich prac. W ciągu kilku miesięcy powinien ustąpić dyskomfort pooperacyjny, a z upływem czasu blizny przybiorą normalną barwę.

Ryzyko i powikłania plastyki powłok brzucha.

Każdy zabieg chirurgiczne niesie ze sobą pewnego stopnia ryzyko. Przed planowanym zabiegiem należy porozmawiać z chirurgiem na temat potencjalnego ryzyka oraz o możliwych powikłaniach związanych z operacją plastyki powłok brzucha.  Ponieważ istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań, należy udzielić lekarzowi wszelkich informacji na temat swojego stanu zdrowia zwłaszcza jeżeli mamy problemy z nadciśnieniem,chorobami serca,palimy papierosy, przyjmujemy leki, oraz jeżeli przechodziliśmy wcześniej  jakiekolwiek zabiegi chirurgiczne w miejscu lub w pobliżu miejsca, które ma być operowane.Można zredukować ryzyko, wybierając wykwalifikowanego i doświadczonego chirurga plastycznego oraz postępując dokładnie z jego zaleceniami przed i pooperacyjnymi.

Możliwe powikłania lub zagrożenia:
 

 • niepożądane reakcje na znieczulenie,
 • zapalenie płuc,
 • krwawienie, zakrzepy, zasinienia,
 • opóźnione gojenie rany,
 • nagromadzenie się płynu,
 • zdrętwienie lub zmiany czucia,
 • zapalenie żył, obrzęk,
 • niepożądane reakcje na leki,
 • dodatkowe zabiegi operacyjne.

Liposukcja

Czas trwania zabiegu liposukcji uzależniony jest od kilku czynników :
 
 • ilości tkanki tłuszczowej, która ma zostać usunięta
 • zastosowanej techniki
 • wielkości obszaru objętego zabiegiem.
 
Całowity czas trwania operacji wynosi od 1 do 2 godzin. Zabieg jest przeważnie wykonywany w trybie ambulatoryjnym i wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego, rzadziej  zewnątrzoponowego.

Liposukcję rozpoczyna się od małych nacięć wykonanych w tych miejscach ciała, które obejmie zabieg. Następnie przez te nacięcia wprowadza się wąską  rurkę, zwaną kaniulą. Chirurg manipuluje kaniulą, rozbijając komórki tłuszczowe, zanim zostaną odessane. Potem nacięcia zszywa się.


Opis zabiegu liposukcji

Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu poprawę kształtu ciała poprzez usunięcie niepożądanych złogów tkanki tłuszczowej z określonych obszarów. Liposukcję wykonuje się zazwyczaj w rejonie brzucha, pośladków, policzków, podbródka, bioder, kolan, szyi, ud oraz ramion. Zabieg ten jest często przeprowadzany wraz z innymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak plastyka powłok brzucha lub lifting twarzy. Istnieje kilka całkiem nowych technik liposukcji, które przewyższają pod względem korzyści tradycyjne techniki. Liposukcja ultradźwiękowa oraz liposukcja tumescent to dwie z tych technik, które zwykle wiążą się z krótszym czasem trwania rekonwalescencji i bardziej precyzyjnymi efektami.

Idealnym kandydatem do liposukcji jest zdrowa fizycznie osoba o prawidłowej wadze, jednak posiadająca w niektórych obszarach ciała nadmiar tkanki tłuszczowej nie poddającej się regularnym ćwiczeniom ani diecie. Pacjenci powinni być także zrównoważeni psychicznie i mieć realistyczne oczekiwania w stosunku do tego, co może zaoferować dana metoda. Chorzy o sprężystej, elastycznej skórze zwykle osiągają najlepsze rezultaty, podczas gdy starsi pacjenci o obniżonej elastyczności skóry mogą nie uzyskać takich samych wyników jak młodsi pacjenci. 

Liposukcja potrafi skutecznie poprawić kształt ciała oraz, jak wiele zabiegów estetycznych, spowodować wzrost pewności siebie .Liposukcja nie zastąpi regularnych ćwiczeń ani zdrowego odżywiania się. Stosując zdrową dietę oraz systematyczną aktywność fizyczną można pomóc w podtrzymaniu wyników liposukcji. 

Rekonwalescencja po liposukcji

Po zabiegu mogą Państwo odczuwać pewien dyskomfort, ból, wrażenie sztywności, pieczenie lub czasowe zdrętwienie. Drenaż płynu z nacięć oraz możliwy obrzęk oraz krwawienie. W miejscu nacięć mogą zostać założone na pewien czas małe dreny zapobiegające gromadzeniu się płynu. Chirurg może przepisać Państwu leki przeciwbólowe, by pomóc uśmierzyć ból lub odczuwany dyskomfort, jak również antybiotyki, aby przeciwdziałać rozwojowi ewentualnej infekcji. Pacjenci powinni zacząć spacery tak wcześnie, jak to tylko możliwe, w zależności od zaleceń lekarza, by zapobiec powstawaniu zakrzepów w nogach.

Ubranie uciskowe podobne nosi się zazwyczaj przez kilka tygodni, by wspomóc skórę oraz kontrolować obrzęk. Szwy  usuwa się w ciągu ośmiu do dziesięciu dni. Większość obrzęków oraz zasinień ustępuje do trzech tygodni, choć pewien delikatny obrzęk może utrzymywać się przez ponad sześć-siedem tygodni. Po operacji zaobserwują Państwo wyraźną zmianę w kształcie swojego ciała, chociaż ostateczne rezultaty staną się widoczne, kiedy cały obrzęk zupełnie zniknie. Nowsze metody zwykle powodują mniejsze pooperacyjne zasinienie i mniejszy obrzęk.

Ilość czasu, jaką zajmuje powrót do zdrowia po liposukcji, różni się w przypadku każdego pacjenta. Ogólnie większość chorych może powrócić do normalnych czynności w ciągu kilku dni od zabiegu, ale wykonywanie zajęć wymagających większego wysiłku będzie musiało zostać odroczone o trzy do czterech tygodnie. 

Ryzyko i powikłania liposukcji

Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą pewnego stopnia ryzyko dlatego niezbędny jest dokładny wywiad lekarski przed operacją.  Istnieją czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań. Należy udzielić chirurgowi wszelkich informacji na temat swojego stanu zdrowia, szczególnie jeśli pali się papierosy, przyjmuje  leki, oraz jeżeli przechodziło się wcześniej  jakiekolwiek procedury chirurgiczne w miejscu lub w pobliżu miejsca, które ma być operowane. 

Możliwe powikłania:
 
 • obwisła skóra
 • pomarszczenie skóry,
 • zakrzepy,
 • nadmierna utrata płynu prowadząca do wstrząsu,
 • retencja płynu,
 • asymetria
 • zmiany w pigmentacji,
 • potrzeba dodatkowego zabiegu,
 • zdrętwienie, uszkodzenie skóry,
 • niepożądane reakcje na leki.
Abdominoplastyka jest połączona z odsysaniem tłuszczu.


Warszawa


Dowiedz się więcej o ośrodku »

Powiązane usługi